کارشناسان شرکت هوشمندسازان ورنا

آماده ارائه هرگونه مشاوره در خصوص سیستم های اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک می باشند:

شماره های تماس: 22986461 - 88887948 - 88205969

تلفکس: 22955089

موبایل: 09122024230

 

مقاوم سازی ساختمان های فولادی در برابر آتش

 

مطلب حائز اهمیت به هنگام وقوع آتش سوزی ایجاد شرایط لازم برای جلوگیری از توسعه حریق و کاهش خسارات جانبی و مالی است. به طور نمونه در یک ساختمان چند طبقه باسازه فولادی، چنانچه حریق در پارکینگ اتفاق افتد، به دلیل فشار بار وارده بر روی سازه فولادی، پل ها و ستون ها با حرارت حدود 600 درجه سانتی گراد قابلیت تغییر فرم داشته و موجب واژگون شدن ساختمان می گردد.در این شرایط بدون آنکه حریق به طبقات بالا سرایت نماید، امکان واژگونی ساختمانی با توجه به وسعت حریق می باشد، لذا چنانچه سیستمی از محافظت کننده ها را بتوان بر روی سازه های فلزی اعمال نمود تا در طی مدت زمان مشخص، از انتقال حرارت محیط به سطح فلز جلوگیری نماید، کار بسیار ارزشمندی صورت پذیرفته است. دو روش برای حفاظت در برابر حریق وجود دارد:

 

روش فعال

 

· شامل سیستم های اعلام و اطفاء حریق میباشد که بخش مربوطه به طور کامل شرح داده شده است.

 

روش‌هاي غيرفعال

 

· شامل اجرای پوشش های ضد حریق برروی سازه­ها می­باشد.

 

· هدف ذخیره زمان لازم جهت امداد رسانی می­باشد.

 

سه نوع محافظت غیر عامل برای ساختمان های با سازه فولادی وجود دارد:

 

1. پاشش ( اسپری) مواد معدنی

 

2. رنگ ضد حریق

 

3. بردهای ضد حریق

 

پاشش مواد معدنی:

 

محصولات دارای خواص سیمانی بر پایه گچ و یا سیمان پرتلند هستند که بصورت اسپری به بخشهایی از فولاد که نیاز به محافظت دارد ،پاشش می شوند.این مواد شامل توده ای متخلخل با چگالی پایین می باشند که موثر از جریان و تغییر شکل ماده، پاشش می شوند. بسته به ضخامت مواد پاشش شده، محصول می تواند تا 4 ساعت سازه را محافظت کند.

 

رنگ ضد حریق:
پاشش رنگ منبسط شونده ضد حریق که نام آن از فعل لاتین Tumescence می باشد که به معنی ازدیاد حجم پیدا کردن است یکی دیگر از انواع روشهای محافظت سازه می باشد.
در زمان حریق، این محصولات که دارای غشاء نازک می باشند، منبسط و متورم می شوند و ازدیاد حجم پیدا می کنند، که این ازدیاد حجم از تاثیر مستقیم آتش بر سطح فلز جلوگیری می کند.پاشش این مواد الزاما بایستی توسط دستگاههای پاشش صنعتی باشد.
نمونه های متفاوتی از Top Coat در رنگ های مختلف و متفاوت روی این مواد با داشتن غشای نازک قرار می گیرد و طراح می تواند با تنوع رنگی که موجود است، براحتی از آن در زیبا سازی نما استفاده کند.این محصول در بهترین حالت تا 3 ساعت توانایی محافظت از فلز در مقابل حریق را دارند.

 

بردهای ضد حریق :
برد ها شامل مواد معدنی مقاوم در برابر حریق می باشند و طریقه نصب آنها ساده و سریع است.این محصولات ضد حریق به لحاظ زیبایی اجرا و سهولت نصب مورد توجه هستند و زمان مقاومت آنها در برابر حریق، 4 ساعت می باشد.

 

v مزایای رنگ های ضد حریق در مقایسه با ملات های سیمانی و موادخمیری اندود کننده:

 

رنگ های ضد حریق و کند سوز کننده ها در مقایسه با ملات های سیمانی، مواد خمیری اندود کننده ها و سایر روکش های ضد حریق، دارای مزیت های زیادی می باشند که در ذیل به شرح آن ها می پردازیم:

 

1. فضای اشغال شده

 

رنگ های ضد حریق می توانند بنابر شرایط تعریف شده به طور متوسط از 500 میکرون تا 5700 میکرون روی کلیه سطوح با هر زاویه ای و شکستگی اعمال گردند.در نتیجه فضایی را اشغال نکرده و به عنوان یک پوشش رنگ می باشندلیکن ملات های سیمانی در ضخامت چند سانتیمتر اعمال شده و در سازه فلزی، مسلح نمودن آن ضروری می باشد که این امر خود باعث اشغال فضای بیشتر می گردد.

 

2. زمان و سهولت اجرا

 

اجرای رنگ ضد حریق پس از آماده سازی سطح، به سهولت و در زمان بسیار کوتاه و با ابزار های مختلف اعمال می گردد، لیکن جهت اجرای ملات های سیمانی نیاز به ابزار خاص و زمان بسیار طولانی می باشد.

 

 

 

3. ظاهر پوشش ها

 

 ظاهر رنگ های ضد حریق بسیار صاف بوده و نیازی به عملیات ترمیم و ماستیک کاری نداشته و حتی می توان برای حفاظت و پایداری بیشتر ضد حریق، از رنگ های پایه آبی استفاده نمود.لیکن در ملات های سیمانی، به دلیل نا همواری سطح، چنانچه سطح صافی مورد انتظار باشد ع م لیات ترمیم بسیار سخت و پر هزینه است.

 

4. وزن مصالح

 

مصالح در رنگ های ضد حریق به لحاظ وزن در واحد متر مربع بین 5-6/0 کیلوگرم را به خود اختصاص می دهند، لیکن در پوشش های ضد حریق با ملات سیمانی، این وزن در واحد متر مربع به چندین برابر افزایش می یابد، به طوریکه در مواردی می بایست در طراحی، این بار مرده را مورد محاسبه قرار داد.

 

5. ترمیم نقاط

 

ترمیم نقاطی از سطح که صدمه دیده باشد در پوشش های ضد حریق به سهولت و حتی با قلم مو قابل انجام است لیکن ملات های سیمانی نسوز، نیاز به عملیات گسترده و وقت گیر دارد.

 

6. ایمنی و بهداشت

 

مواد ضد حریق، پایه آبی بوده، سمیت نداشته و در زمان بروز حریق نیز گازهای سمی متصاعد نمی کنند.لیکن ضد حریق های پایه حلالی و نیز دیگر روکش ها، ایمنی لازم را در مراحل اعمال و نیز در زمان بروز آتش سوزی ندارند.

 

7. اثر پذیری

 

وجود گازهای خورنده در محیط ،به خصوص گاز دی اکسید سولفور، موجب خوردگی سطح بتن می گردد، لیکن در رنگ های ضد حریق، این خوردگی ایجاد نمی شود.

 

8. جنبه اقتصادی

 

به دلیل تسریع در زمان اجرا، اشغال فضای کمتر، دستیابی به سطح هموار و عدم نیاز به هزینه اضافی جهت هموار نمودن سطح اجرا شده و میزان کم مصرف در واحد سطح، استفاده از رنگ های ضد حریق بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد.

 

درباره ما

شرکت مهندسی هوشمند سازان ورنا دارای گواهینامه های ISO 9001: 2008 و HSE-MS آمادگی خود را جهت مشاوره و طراحی، نظارت، تامین تجهیزات و اجرای پروژه های تاسیساتی و آتش نشانی در زمینه های مختلف به صورت (EPC ) مطابق با استاندارد های جهانی اعلام می نماید.

تماس باما

تلفن: 02122986461-02188887948

فکس: 02122955089

ایمیل: hsevarna@gmail.com

www.hsev.ir